wczasy, wakacje, urlop
23 lipca 2013r.
ZWIEDZAMY "LWI GRÓD" Od czasu wybudowania obwodnicy miejskiej (na drodze krajowej nr 6) ruch tranzytowy omija Lębork od południa. Do centrum miasta najwygodniej wjechać drogą Bytów-Leba, która przecinając wspomnianą obwodnicę, tworzy główne miejskie rondo. W centrum Lęborka znajduje się kilka dużych parkingów, począwszy od placu Pokoju (dawny rynek), po mniejsze, usytuowane na obrzeżach śródmieścia
23 lipca 2013r.
Pradolina Redy-Łeby na Północ od Leśnic i na zachód od Pogorzelic zostak zmeliorowana dopiero w czasach Fryderyka Wielkiego. Dokonał tego Franz Brenkenhoff, inżynier samouk. Urodził sięwubogiej rodzinie w środkowych Niemczech. W młodości trafił na dwór księcia Anhalt-Dessau i z czasem został zarządcą jednego z książęcych majątków.
23 lipca 2013r.
KRĘPA KASZUBSKA położona jest na zachód od głównej szosy z Lęborka do Łeby, niecałe 3 km na zachód od Lędziechowa. Wieś lokowana została przez Krzyżaków w 1382 roku, później stanowiła własność książęcą i królewską. We wsi nie ma zabytków poza XIX-wiecznym, przebudowanym zajazdem. W lesie koło Krępy znajduje się cmentarz wojenny,
23 lipca 2013r.
ZWIEDZAMY ŁEBĘ Łeba jest miłym, cichym miasteczkiem przez cały rok (oprócz dwóch letnich miesięcy!). Wybudowana przed kilku laty główna droga wjazdowa do miasta nieco rozładowała korki na najważniejszej z ulic - Kościuszki, ale nadal trudno znaleźć tu miejsce do zaparkowania. Nowa szosa przyjeżdżających turystów poprowadzi wprost na biegnącą wzdłuż przymorskiego lasu ulicę Nadmorską.
23 lipca 2013r.
OKOLICE ŁEBY I WICKA Pustawe, jeśli porównywać z letnim tłokiem w Łebie, miejscowości w okolicach kurortu to rolnicze tereny, których mieszkańcy dopiero zaczynają dostrzegać możliwości drzemiące w turystyce. Zabytków nie jest tu wcale tak mało, a i liczne lasy oraz ukryte atrakcje sprawiają, iż warto tu "pobuszować".
23 lipca 2013r.
WICKO, położone przy skrzyżowaniu dróg Łeba-Lębork i Puck-Słupsk to coraz większa wieś gminna. Rozwój Wicka nastąpił na przełomie XIX i XX stulecia. Najstarsze informacje o wsi pochodzą z 1402 roku. Majątek ten należał do biskupów włocławskich, z których jeden przekazał go swoim krewnym, rodzinie Górków. Mimo iż z czasem Górkowie ulegli zniemczeniu, to po zwycięstwie reformacji nadal zostali przy katolicyzmie.
23 lipca 2013r.
SŁUPSK To piąte co do wielkości miasto Pomorza położone jest w dolnym biegu Słupi, 18 km od wybrzeży Bałtyku. Przez lata była to stolica gospodarcza tzw. Pomorza Środkowego, a w latach 1975-1999 siedziba władz wojewódzkich. Po ostatniej reformie administracyjnej Słupsk stracił swoją stołeczność na rzecz Gdańska, ale miasto na tej zmianie raczej zyskało (odwrotnie niż Koszalin).