wczasy, wakacje, urlop
01 października 2011r.
Kołobrzeg jest obecnie jednym z najbardziej popularnych kąpielisk nadmorskich i największym uzdrowiskiem tego rodzaju posiadającym duże szanse dalszego rozwoju. Z roku na rok na popularności zyskują też pobliskie miejscowości nadmorskie — Dźwirzyno, Ustronie Morskie i Sianożęty — które mają przed sobą szansę rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego.
02 października 2011r.
"Szlak Solny" — tak oto przeszliśmy do przypomnienia owej przysłowiowej szczypty historii, której znajomość w przypadku zwiedzania Kołobrzegu jest wręcz niezbędna. Człowiek ociera się bowiem tutaj o nią niemal na każdym kroku, mimo iż miasto w rezultacie ostatniej wojny zniszczone zostało w 85%. Nie ulega zresztą wątpliwości, że swoisty fenomen, jakim jest odbudowa, a następnie szybka rozbudowa miasta niemal w całości zmiecionego z powierzchni ziemi, ma swoje źródła w zafascynowaniu jego wyzwolicieli, a następnie jego mieszkańców bogatymi tradycjami historycznymi dzisiejszej "perły Bałtyku". Kołobrzeg jest bowiem symbolem czynu zbrojnego narodu polskiego w walce o jego szeroki dostęp do morza, o przyłączenie ziem pomorskich do Macierzy.
03 października 2011r.
W latach ostatniej wojny Kołobrzeg był siedzibą dużego garnizonu wojsk lądowych oraz bazą hitlerowskiej Kriegsmarine. W ostatniej jej fazie, kiedy wojska radzieckie i polskie zbliżyły się do granic III Rzeszy, gotowe do zadania decydującego uderzenia, goebellsowska propaganda nawiązała do wydarzeń z okresu wojen napoleońskich i rozdmuchała mit o niepokonalności miasta. Kołobrzeg znowu ogłoszony został twierdzą i w związku z tym miał być broniony do ostatniego żołnierza.
28 września 2011r.
Spośród ponad 3 tysięcy budynków mieszkalnych międzywojennego Kołobrzegu po walkach o jego wyzwolenie ostało się zaledwie kilkaset, a i to na ogół mocno uszkodzonych. Nie ocalał ani jeden obiekt użyteczności publicznej, ani jeden zakład przemysłowy. Zniszczeniu uległ także port rybacki i handlowy. Stąd pierwsze władze powiatu kołobrzeskiego funkcjonować zaczęły w odległym o 30 km Karlinie. Prawdę mówiąc — niewielu spośród pierwszych przybyłych tutaj osadników wierzyło w sens odbudowy niemal w całości zniszczonego miasta. A jednak Kołobrzeg został odbudowany. I chociaż dopiero w ostatnich latach przyszła kolej na budowę jego nowego centrum, jest obecnie piękniejszy niż kiedykolwiek.
25 września 2011r.
Jest rzeczą oczywistą, że poznając miasto chciałoby się przede wszystkim obejrzeć jego zabytki. Jak już parę razy wspomnieliśmy, burzliwe koleje historii sprawiły, że w Kołobrzegu, mieście o tak starych i pięknych tradycjach, ostało się ich, niestety, bardzo niewiele. Ale to, co zachowało się do dziś, rzeczywiście godne jest bliższego poznania.
11 września 2011r.
Do interesujących miejscowości znajdujących się najbliżej Kołobrzegu zaliczyć trzeba przede wszystkim Budzistowo. Do wsi tej można bądź dojechać szosą wiodącą w kierunku Białogard (4 km), bądź dojść o wiele krótszą drogą (2,5 km) prowadzącą łąkami, nad Parsętą. W Bu-dzistowie, w miejscu gdzie obecnie znajdują się obiekty PGR, istniał kiedyś gród, który dał początek miastu. Udowodniły to prowadzone w latach pięćdziesiątych badania archeologiczne. We wsi zachował się też kościółek wybudowany na początku XIII wieku w stylu romańskim. Natomiast całkiem współczesną atrakcją Budzistowa jest oryginalny zajazd "Kasztelański" zbudowany i prowadzony przez miejscowe PGR. Gospodarstwo to służy turystom również końmi wierzchowymi oraz powozami.